Cum este să câștigi Turul Franței la doar 21 de ani și 365 de zile? Doar Tadej Pogacar ne poate răspunde. Pogacar are un viitor strălucitor în față și își poate clădi o carieră și un palmares de invidiat. Dar totul depinde doar de el.

Dar până la succesul lui Pogacar, să aruncăm, pe scurt, o privire pe ediția din 2020 a Turului Franței. Mulți munți, multe etape vălurite, puține oportunități pentru sprinteri, dar totuși spectacolul a lipsit. Până în etapa a 20-a, când am avut una dintre cele mai mari răsturnări din istoria acestui sport, favoriții s-au luptat mai mult pentru secunde de bonificație pe finalul marilor cățărări.

Roglic, Pogacar Braced for Slovenian Showdown on Tour Finale | Asharq  AL-awsat
Pogacar, în fața lui Roglic pe Grand Colombier.

Jumbo-Visma a fost, de departe, echipa cea mai bună din Marea Buclă. Grupul colectiv condus pe șosea de Primoz Roglic a compus un trenuleț montan impecabil, poate chiar mai bun decât ce a avut Ineos/Sky în vremurile când domina competiția cu Chris Froome. Dar totuși a lipsit ceva. Munca depusă de Tom Dumoulin, Wout Van Aert sau Sep Kuss (printre alții) nu a fost fructificată de Roglic, iar obiectivul major al echipei în 2020 s-a spulberat. Vor încerca, evident, și la anul.

Întrebarea însă este: atât de vulnerabil a fost Roglic? Slovenul a avut doar un moment de slăbiciune până la contratimp: finalul de pe Grand Colombier. Dar și-a reparat, cumva, imaginea cu alte 15 secunde pe care i le-a luat lui Pogacar pe Col de la Loze, o cățărare cu pante foarte dure. Practic, Pogacar a pierdut timp în comparație cu Roglic la finaluri unde au fost bonificații, pe Col de la Loze și în etapa a 7-a în urma unei borduri pe final de etapă. Atât. În rest, Pogacar a rulat de la egal la egal cu Roglic, iar în contratimpul de sâmbătă a demonstrat că a fost cel mai bun.

Tadej Pogacar blows Tour de France apart to wrestle yellow jersey off  Primoz Roglic and all but seal title
Pogacar și Roglic, după etapa a 20-a. Foto: The Telegraph

Pogacar încheie al doilea Mare Tur din carieră cu trei victorii de etapă și o imagine de care mulți se vor teme în viitor. Fără vreo echipă puternică la UAE, Tadej a rulat ofensiv și și-a demonstrat abilitățile de excelent contratimpist. Două Mari Tururi, două podiumuri și are deja Turul Franței în palmares. Pentru UAE Team Emirates urmează o bine-meritată sărbătoare internă și, cu siguranță, îi va construi lui Tadej și o echipă competitivă pentru sezonul următor.

Performanțele realizate de Tadej Pogacar, după ce a câștigat Turul Franței, pe scurt (via CafeRoubaix):

• Al doilea cel mai tânăr învingător din istoria Le Tour (după Henri Cornet în 1904)

Remarcații ediției 107 din Turul Franței, pe scurt:

Wout van Aert – A câștigat două etape la sprint, a dus trena pe munți cot la cot cu marii cățărători și a fost un om de echipă excepțional pentru Primoz Roglic
Richie Porte – Australianul este surpriza plăcută a favoriților. Veteranul de la Antipozi bifează primul podium din Le Tour, după o prestație lăudabilă în munți
Marc Hirschi – Viitorul Fabian Cancellara? Tot ce este posibil. Hirschi a bifat un succes impresionat în etapa a 12-a și s-a lupta pentru tricoul de cel mai bun cățărător
Soren Kragh Andersen – Primele sale două victorii din Turul Franței au venit într-o manieră lăudabilă, cu niște atacuri bine precise
Lennard Kamna – A salvat turul Borei prin unica victorie de la actuala ediție
Sam Bennett – Irlandezul i-a „suflat” tricoul verde lui Peter Sagan și este de lăudat acest lucru. A câștigat și două etape, ultima chiar la Paris, devenind primul irlandez care se impune în acest clasament în Turul Franței

Tadej Pogacar seals historic Tour de France title as Sam Bennett sprints to  victory in Paris to secure green jersey

Dezamăgirile ediției 107 din Turul Franței, pe scurt:

Peter Sagan – Primul an în care nu câștigă tricoul verde, după 7 succese, dintre care cinci consecutive. Se anunță un regres în cariera slovacului?
Team Ineos – A venit cu ambiții mari pentru Egan Bernal și a încheiat doar cu o victorie de etapă (prin Kwiatkowski). Richard Carapaz – cel mai bine clasat rutier, locul 13 la general
Nairo Quintana – În ciuda acelei accidentări, Nairo venea cu ambiții în Le Tour, dar a încheiat pe locul 17, la mai bine de o oră de Pogacar
Thibaut Pinot – Speranța Franței a clacat din nou și a încheiat competiția pe locul 29, fără victorie de etapă și la aproape 2 ore de liderul Pogacar